Android 13(Tiramisu) Geliştirici Önizlemesi 1 Genel Bakış

Android 13(Tiramisu) Geliştirici Önizlemesi 1 yayınlandı. Şimdi ise Android 13 hakkındaki gelişmelere bakalım

Kaan Enes KAPICI
7 min readFeb 14, 2022

Geçtiğimiz günlerde Google Android 13’ün ilk geliştirici ön izlemesini duyurdu. Android 13 ile bazı önemli temalara devam ediliyor: gizlilik ve güvenlik ile geliştirici üretkenliği. Ayrıca, şu anda çalışan 250 milyondan fazla büyük ekranlı Android cihazdan yararlanmanıza yardımcı olmak için 12L’de yapılan bazı yeni güncellemeleri de geliştirmeye devam edilecek. Hadi gelin Android 13 de neler gelmiş bir bakalım.

1)Temelde Gizlilik Ve Güvenlik

Fotoğraf seçici ve API’ler — Kullanıcıların fotoğraf ve video gizliliğini korumaya yardımcı olmak için Android 13, kullanıcıların hem yerel hem de bulut tabanlı fotoğrafları güvenli bir şekilde paylaşmaları için standart ve optimize edilmiş bir yol olan bir sistem fotoğraf seçicisi ekler. Android’in uzun süredir devam eden belge seçicisi, bir kullanıcının herhangi bir türdeki belirli belgeleri bir uygulamayla paylaşmasına olanak tanır; bu uygulama, cihazdaki tüm medya dosyalarını görüntülemek için izne ihtiyaç duymaz. Fotoğraf seçici, bu özelliği fotoğraf ve video seçmeye yönelik özel bir deneyimle genişletir. Uygulamalar, cihazdaki tüm medya dosyalarını görüntülemek için izne ihtiyaç duymadan paylaşılan fotoğraflara ve videolara erişmek için fotoğraf seçici API’lerini kullanabilir. Android 11 ve sonraki sürümleri çalıştıran cihazlar (Go cihazları hariç) için bir MediaProvider modül güncellemesinin parçası olarak, Google Play sistem güncellemeleri aracılığıyla fotoğraf seçici deneyimini daha fazla Android kullanıcısına getirmeyi planlanıyor. Fotoğraf seçici API’lerini deneyip ve geri bildiriminizi Google’a bildirebilirsiniz!

Wi-Fi için yakın cihaz izni — Android 13, bir cihazın Wi-Fi üzerinden yakındaki erişim noktalarına olan bağlantılarını yöneten uygulamalar için NEARBY_WIFI_DEVICES çalışma zamanı iznini (NEARBY_DEVICES izin grubunun bir parçası) sunar. Yeni izin, yaygın olarak kullanılan birçok Wi-Fi API’sini çağıran uygulamalar için gerekli olacak ve uygulamaların konum iznine ihtiyaç duymadan Wi-Fi üzerinden yakındaki cihazları keşfetmesini ve bu cihazlara bağlanmasını sağlayacak. Önceden, konum izni gereksinimleri, yakındaki Wi-Fi cihazlarına bağlanması gereken ancak aslında cihaz konumuna ihtiyaç duymayan uygulamalar için bir zorluktu. Android 13'ü hedefleyen uygulamalar artık bunun yerine “neverForLocation” bayrağıyla NEARBY_WIFI_DEVICES iznini isteyebilecek ve bu, geliştiriciler için sürtünmeyi azaltırken gizlilik dostu bir uygulama tasarımının teşvik edilmesine yardımcı olacaktır.

2)Developer productivity and tools

Android 13, geliştirici üretkenliği için yeni özellikler ve araçlar da getiriyor. İster Android 13'te, ister Kotlin’de sevdiğiniz bir dil veya Jetpack ile fikir sahibi API’ler gibi modern Android geliştirme araçlarımız aracılığıyla, milyarlarca cihazda çalışan güzel uygulamalar oluşturmanıza yardımcı olmak temel görevlerimizden biridir. Daha üretken çalışmanıza yardımcı olarak, geliştirme maliyetinizi düşürmeyi amaçlıyoruz, böylece harika deneyimler oluşturmaya devam etmeye odaklanabilirsiniz. İşte bu sürümdeki yeniliklerden bazıları.

Hızlı Ayarlar Yerleştirme API’si — Bildirim gölgesindeki Hızlı Ayarlar, kullanıcıların bir uygulamanın bağlamından ayrılmadan ayarları değiştirmeleri veya hızlı eylemler gerçekleştirmeleri için uygun bir yoldur. Özel kutucuklar sağlayan uygulamalar için, kullanıcıların kutucuklarınızı keşfetmesini ve Hızlı Ayarlar’a eklemesini kolaylaştırıyoruz. Uygulamanız, yeni bir kutucuk yerleştirme API’sı kullanarak artık kullanıcıdan özel kutucuğunuzu etkin Hızlı Ayarlar kutucukları grubuna doğrudan eklemesini isteyebilir. Yeni bir sistem iletişim kutusu, kullanıcının döşemeyi eklemek için Hızlı Ayarlar’a gitmek yerine uygulamanızdan ayrılmadan tek adımda döşemeyi eklemesine olanak tanır.

Temalı uygulama simgeleri — Android 13'te Material You dinamik rengini Google uygulamalarının ötesinde tüm uygulama simgelerine genişleterek, kullanıcıların duvar kağıdının renk tonunu ve diğer tema tercihlerini devralan simgeleri seçmelerine olanak tanıyoruz. Uygulamanızın sağlaması gereken tek şey, tek renkli bir uygulama simgesi (örneğin, bildiriminiz çizilebilir) ve uyarlanabilir simge XML’de bir ince ayardır. Tüm geliştiricileri, kaydolmuş kullanıcılara tutarlı bir deneyim sağlamaya yardımcı olmak için uyumlu simgeler sağlamaya teşvik ediyoruz. Temalı uygulama simgeleri başlangıçta Pixel cihazlarda desteklenir ve bunları daha fazla cihaza getirmek için cihaz üreticisi ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz.

Uygulama başına dil tercihleri ​​- Bazı uygulamalar, çok dilli kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için kullanıcıların sistem dilinden farklı bir dil seçmesine izin verir. Bu tür uygulamalar artık kullanıcının tercih ettiği dili ayarlamak veya almak için yeni bir platform API’sini çağırabilir, bu da uygulamanın çalışma zamanı dilini ayarlarken ortak kodun azaltılmasına ve uyumluluğun iyileştirilmesine yardımcı olur. Daha geniş uyumluluk için, yakında çıkacak bir Jetpack kitaplığına benzer bir API ekleyeceğiz.

Daha hızlı tireleme — Tireleme, sarılmış metnin okunmasını kolaylaştırır ve kullanıcı arayüzünüzü daha uyumlu hale getirmeye yardımcı olur. Android 13'te tireleme performansını %200'e kadar optimize ettik, böylece artık oluşturma performansı üzerinde neredeyse hiçbir etkisi olmadan bunu TextView’larınızda etkinleştirebilirsiniz. Daha hızlı tirelemeyi etkinleştirmek için setHyphenationFrequency() içindeki yeni fullFast veya normalFast frekanslarını kullanın. Daha hızlı tirelemeyi deneyin ve ne düşündüğünüzü bize bildirin!

Programlanabilir gölgelendiriciler — Android 13, Android Grafik Gölgelendirme Dili (AGSL) kullanılarak tanımlanan davranışla programlanabilir RuntimeShader nesneleri için destek ekler. AGSL, sözdiziminin çoğunu GLSL ile paylaşır, ancak Android’in tuvalindeki boyamayı ve ayrıca Görünüm içeriğinin filtrelenmesini özelleştirmek için Android oluşturma motorunda çalışır. Android, dalgalanma efektleri, bulanıklık ve aşırı kaydırma uygulamak için bu gölgelendiricileri dahili olarak kullanır ve Android 13, uygulamanız için benzer gelişmiş efektler oluşturmanıza olanak tanır.

OpenJDK 11 güncellemeleri — Android 13'te, hem kitaplık güncellemeleri hem de uygulama ve platform geliştiricileri için Java 11 programlama dili desteği ile OpenJDK 11 LTS sürümüne uyum sağlamak için Android’in Çekirdek Kitaplıklarını yenileme çalışmalarına başladık. Ayrıca, bu Çekirdek Kitaplık değişikliklerini, Android 12 ve sonraki sürümleri çalıştıran cihazlar için bir ART modülü güncellemesinin parçası olarak Google Play sistem güncellemeleri aracılığıyla daha fazla cihaza getirmeyi planlıyoruz.

3)Uygulama uyumluluğu

Her platform sürümünde, yeni platform sürümlerini kullanıma sunarken uygulama uyumluluğuna öncelik vererek güncellemeleri daha hızlı ve sorunsuz hale getirmek için çalışıyoruz. Android 13'te, size daha fazla zaman tanımak için uygulamaya yönelik değişikliklerin çoğunu etkinleştirdik ve daha erken hazırlanmanıza yardımcı olmak için araçlarımızı ve süreçlerimizi güncelledik.

Google Play aracılığıyla daha fazla Android güncellendi — Android 13'te, uygulamalara cihazlar arasında daha tutarlı ve güvenli bir ortam sağlamak ve kullanıcılara yeni özellikler ve yetenekler sunmak için Google Play sistem güncellemelerine (Project Mainline) yaptığımız yatırımı genişletmeye devam ediyoruz. Artık, fotoğraf seçici ve OpenJDK 11 gibi yeni özellikleri, mevcut modüllerdeki güncellemeler aracılığıyla, Android’in eski sürümlerindeki kullanıcılara doğrudan aktarabiliyoruz. Ayrıca, Android’in güncellenebilir temel işlevlerinin kapsamını daha da genişletmek için Bluetooth ve Ultra geniş bant modülleri gibi yeni modüller ekledik.

Tabletler, katlanabilir cihazlar ve Chromebook’lar için optimizasyon — Tabletler, katlanabilir cihazlar ve Chromebook’lar gibi büyük ekranlı cihazlarda yaşanan tüm ivme ile, şimdi uygulamalarınızı bu cihazlar için hazırlamanın ve her ekrana uyan tamamen uyarlanabilir uygulamalar tasarlamanın zamanı geldi. Tabletler için optimizasyon konusundaki rehberliğimizi kullanmaya başlayabilir, ardından büyük ekranlar için nasıl oluşturacağınızı ve katlanabilir ekranlar için nasıl geliştireceğinizi öğrenebilirsiniz.

Değişikliklerin daha kolay test edilmesi ve hata ayıklanması — Uygulamanızı etkileyebilecek katılım değişikliklerini test etmenizi kolaylaştırmak için, bu yıl birçoğunu tekrar değiştirilebilir hale getireceğiz. Geçiş düğmeleriyle, Geliştirici seçeneklerinden veya adb’den değişiklikleri ayrı ayrı zorunlu olarak etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Platform kararlılığı kilometre taşı — Geçen yıl olduğu gibi, uygulama uyumluluğu çalışmalarını planlamanız için size daha fazla zaman tanımak için Platform Kararlılığı kilometre taşını önceden size bildiriyoruz. Bu dönüm noktasında, yalnızca nihai SDK/NDK API’lerini değil, aynı zamanda nihai dahili API’leri ve uygulamaya yönelik sistem davranışlarını da sunacağız. Bu yıl Haziran 2022'de Platform Kararlılığına ulaşmayı umuyoruz ve o zamandan itibaren son testinizi yapmak için resmi sürümden önce birkaç haftanız olacak.

Android 13'ü kullanmaya başlayın

Geliştirici Önizlemesi, Android 13 özelliklerini denemek, uygulamalarınızı test etmek ve bize geri bildirimde bulunmak için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Uygulamanızı tabletler ve katlanabilir cihazlarla test etmek için, başlamanın en kolay yolu Android Emulator’ı bir tablette veya katlanabilir yapılandırmada kullanmaktır — eksiksiz kurulum talimatları burada. Telefonlar için, bir sistem görüntüsünü bir Pixel 6 Pro, Pixel 6, Pixel 5a 5G, Pixel 5, Pixel 4a (5G), Pixel 4a, Pixel 4 XL veya Pixel 4 cihazına yanıp sönerek bugün bir cihaz kullanmaya başlayabilirsiniz. Pixel cihazınız yoksa Android Studio’da Android Emulator ile 64 bit sistem görüntülerini kullanabilirsiniz. Daha da kapsamlı testler için GSI görüntüleri mevcuttur.

Kurulumu tamamladığınızda yapmanız gerekenlerden bazıları şunlardır:

Yeni özellikleri ve API’leri deneyin — geliştirici önizlemesinin ilk bölümünde geri bildiriminiz çok önemlidir. İzleyicimizdeki sorunları bildirin veya geri bildirim ve istekler sayfasından seçilen özellikler için anket yaparak bize doğrudan geri bildirim verin.
Mevcut uygulamanızı uyumluluk açısından test edin — uygulamanızın Android 13'teki varsayılan davranış değişikliklerinden etkilenip etkilenmediğini öğrenin. Yayınlanmış mevcut uygulamanızı Android 13 çalıştıran bir cihaza veya öykünücüye yükleyin ve test edin.
Uygulamanızı kayıt değişiklikleriyle test edin — Android 13, yalnızca yeni platformu hedeflerken uygulamanızı etkileyen katılım davranışı değişikliklerine sahiptir. Bu değişiklikleri erkenden anlamak ve değerlendirmek son derece önemlidir. Test etmeyi kolaylaştırmak için değişiklikleri tek tek açıp kapatabilirsiniz.
Önizleme sistemi görüntülerini ve SDK’yı Android 13 sürüm döngüsü boyunca düzenli olarak güncelleyeceğiz. Bu ilk önizleme sürümü yalnızca geliştiriciler içindir ve günlük veya tüketici kullanımı için tasarlanmamıştır, bu nedenle yalnızca manuel indirme yoluyla kullanıma sunuyoruz. Bir önizleme derlemesini manuel olarak yükledikten sonra, sonraki tüm önizlemeler ve Beta’lar için gelecekteki güncellemeleri otomatik olarak kablosuz olarak alabilirsiniz.

Beta sürümlerine ulaşıldığında, kullanıcıları Android 13'ü de denemeye davet edilcek ve o sırada Android Beta programı için kayıtlar açılacaktır. Şimdilik, Android Beta’nın henüz Android 13 için mevcut olmadığını lütfen unutmayın.

Takvim ilerledikçe gelişmeleri burada yazmaya devam edeceğim.Eğer benimle ilgili ya da yazılarla alakalı herhangi bir soru sormak isterseniz Twitter ve LinkedIn den ulaşabilirsiniz.

Okumanız için teşekkürler. İyi kodlamalar :)

--

--

Kaan Enes KAPICI

Hi everybody, I’m Kaan. Application(Android) Engineer at IBTECH. Love cats and dogs.🐶🐈. Writing whatever I want..