Google I/O 2023: What’s new in Jetpack

Kaan Enes KAPICI
4 min readMay 12, 2023

Herkese selamlar, yeni bir içerik ile birlikte tekrardan beraberiz arkadaşlar. Bildiğiniz üzere her yıl Google yeniliklerini tanıttığı bir I/O düzenliyor ve bu seneki io 10 Mayıs tarihinde gerçekleşti. Bu yazıda ise bu I/O’da yeni neler geldi bunları ele alacağım. Hazırsanız başlayalım :

Google I/O kısmını izlemek için linki de buraya bırakayım :)

1.Architecture Libraries and Guidance

Uygulama mimarisi kitaplıkları ve bileşenleri, uygulamaların sağlam, test edilebilir ve bakım yapılabilir olmasını sağlar

Data Persistence: Sonuçları önbelleğe almak, kullanıcı giriş verilerinin yerel listelerini yönetmek veya kullanıcı arabiriminde döndürülen verileri güçlendirmek olsun, çoğu uygulamanın yerel durumu sürdürmesi gerekir. Room SQLite üzerinde bir soyutlama katmanı sağlayan ve platform üzerinde daha fazla kullanılabilirlik ve güvenlik sağlayan, önerilen veri kalıcılık katmanıdır. Room’da, benzersizlik çakışması olmadığında varlık eklemeye veya çakışma varsa varlığı güncellemeye çalışan Upsert işlemi ve KSP için Kotlin değer sınıflarını kullanma desteği gibi birçok yepyeni özellik eklendi.Bu yeni özelliklere buradan ulaşabilirsiniz => Room 2.6-alpha

Managing tasks with WorkManager

WorkManager kitaplığı, örneğin yedeklemeleri veya analitiği karşıya yüklemek gibi güvenilir bir şekilde çalıştırılması gereken ertelenebilir, eşzamansız görevleri planlamayı kolaylaştırır.

WorkManager, bir WorkRequest’i kuyruğa aldıktan sonra güncellemenize izin veriyor. Bu, genellikle kısıtlamaları sık sık değiştiren veya çalışanlarını anında güncellemesi gereken daha büyük uygulamalarda gereklidir. WorkManager 2.8.0'dan itibaren updateWork() API, yeni bir WorkRequest’i manuel olarak iptal etme ve kuyruğa alma sürecinden geçmek zorunda kalmadan bunu yapmanın yoludur.

DataStore

DataStore kitaplığı, SharedPreferences ile ilgili sorunları ele alan ve eşyordamlara dayalı modern bir API sağlayan sağlam bir veri depolama çözümüdür.

DataStore 1.1 alpha’da yaygın olarak talep edilen bir özellik eklendi: DataStore’a birden çok işlemden erişmenizi sağlarken aralarında veri tutarlılığı garantileri sağlayan çoklu işlem desteği.

Lifecycle management

A stable version of Lifecycle 2.6.0 that includes more Compose integration. We added a new extension method on Flow, collectAsStateWithLifecycle(), that collects from flows and represents its latest value as Compose State in a lifecycle-aware manner.

2. Performance Optimization of Applications

Improving Start-up Times

Jetpack, AGP 8.0+’ı destekleyen ve Studio Hedgehog’da (artık canary’de) projenize kolayca eklenebilen alfa sürümünde yeni bir Baseline Profile Gradle Eklentisi sağlar. Eklenti, oluşturma görevlerini yürütme ve cihazdan profiller çekme ve bunları periyodik olarak veya sürüm sürecinizin bir parçası olarak yapınıza entegre etme görevini otomatikleştirmenize olanak tanır.

3. User Interface Libraries and Guidance

Glance

Şimdi 1.0-beta sürümünde olan Glance kitaplığı, Jetpack Compose kullanarak Android telefon, tablet ve katlanabilir ana ekranlar için optimize edilmiş uygulama widget’ları geliştirmenize olanak tanır.

Compose for TV

TV kitaplığının alfa sürümüyle artık oturma odası deneyimi için optimize edilmiş bileşenleri kullanarak Android TV için deneyimler oluşturabilirsiniz.

Google I/O Session: https://www.youtube.com/watch?v=_X4tswgV67Y

Material 3 for Compose

Material Design 3, Material Design’ın bir sonraki evrimidir ve etkileyici, canlı ve kişisel uygulamalar oluşturmanıza olanak tanır. Android uygulamaları için önerilen tasarım sistemidir ve 1.1 kararlı sürümü alt sayfalar, tarih ve saat seçiciler, arama çubukları, araç ipuçları ve daha fazla hareket ve etkileşim desteği gibi heyecan verici yeni özellikler getirir.

Kotlin Multiplatform

Android ve iOS arasında iş mantığını paylaşmak için Kotlin Multiplatform kullanarak denemeler yapılmaya devam ediliyor. Collections 1.3.0-alpha03 ve DataStore 1.1.0-alpha02 güncellendi, böylece artık bu kitaplıkları KMM projelerinde kullanabilirsiniz.

Ufak tefek yeniliklerin neler olduğundan bahsettim.Daha fazlasına burdan ulaşabilirsiniz : What’s new in Jetpack

İyi okumalar 🙃

--

--

Kaan Enes KAPICI

Hi everybody, I’m Kaan. Senior Application(Android) Engineer at @TurkTelekom/Innova - Ex @QnbFinansbank Love cats and dogs.🐶🐈. Writing whatever I want..